no-img
سایت آغازه مرکز دانلود کتاب و پروژه دانشجویی

آموزش زبان برنامه نویسی F# - سایت آغازه مرکز دانلود کتاب و پروژه دانشجویی


سایت آغازه مرکز دانلود کتاب و پروژه دانشجویی
پکیج های آموزشی سایت
اطلاعیه های سایت

adsads

ادامه مطلب

ZIP
آموزش زبان برنامه نویسی F#
zip
شهریور ۲۲, ۱۳۹۵

آموزش زبان برنامه نویسی F#


 آموزش زبان برنامه نویسی F# که به زبان برنامه نویسی تابعی Functional Programming که به اختصار F# نامیده می شود. یک رویه برنامه نویسی تابعی قدرت گرفته از دات نت فریم ورک می باشد که علاوه بر توانایی پشتیبانی از شی گرایی ، برنامه نویسی تابعی را نیز بطور کامل برای تولید برنامه های تغییر ناپذیری و مقادیر تابع پشتیبانی می کند. اف شارپ را می توان یک زبان CLI  به شمار اورد و از آن برای تولید کد های JavaScript برای تولید و کار با GPU مورد استفاده قرار داد از این رو به اف شارپ یک زبان کراس پلت فرم نیز یاد می گردد. زبان برنامه نویسی F# از زبان ML الهام گرفته شده است و بسیاری از توسعه دهندگان اف شارپ می توان Mono, MonoDevelop, SharpDevelop and WebSharper اشاره کرد. آنچه که در این کتاب به ان اشاره شده است را می توان بطور خلاصه به مباحث زیر اشاره کرد. از ایم رو کتاب آموزش زبان برنامه نویسی F# را برای شما کاربران سایت آغازه آماده کرده ایم که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

 آموزش زبان برنامه نویسی F#

F#‎ یک زبان همه منظوره برای محیط .Net است که برای حالت اجرا بصورت همه منظوره به کار می رود و به راحتی هر سه مدل برنامه نویسی را شامل می شود. برای حل مسایل مختلف در موثرترین روش می توانید محیط خاص آنرا در برنامه انتخاب کنید. شما میتوانیداز برنامه نویسی توصیفی استفاده کنید و یا توابع را به راحتی با هم ترکیب کنید و یا روشهای شی گرا و دستوری را در همان برنامه استفاده کنید و از قابلیتهای مختلف هر کدام در برنامه سود ببرید. مثل دیگر برنامه های تابعی F#‎ نوع قوی دارد اما از نوع استنتاجی هم سود میبرد بنابراین برنامه نویسان نیاز ندارند زمان زیادی برای توضیح انواع توابع هدر دهند مگر اینکه در موارد خاص ابهاماتی دربرنامه پیش بیاید که لزوم داشته باشد به وضوح بیان شود.علاوه بر این F#‎ بصورت کاملی با چهارچوب .Net و کتابخانه کلاس اصلی آن یعنی BCL ترکیب شده و به راحتی میتوان از آن در F#‎ استفاده کرد و این مسئله مانند C#‎‎ و VB میباشد و حتی در مواردی استفاده از BCL در F#‎ از دیگر زبانهای تحت .Net راحت تر است.

F#‎ مدل خود را از روی OCAML انتخاب کد که زبان برنامه نویسی تابعی شی گرای موفقی بود سپس با گسترش قابلیتها خوب این برنامه آنها را از نظر فنی و فلسفه کار داخل غالب .Net گنجاند. این زبان کاملا از غالب .Net پشتیبانی کرده و به کاربران این امکان را میدهد که هر چیزی که در محیط .Net ارائه شده است با F#‎ استفاده کنند. کامپایلر F#‎ میتواند تمام پیاده سازیهای زیر ساختار زبانهای معمول را بپذیرد و از روشهای معمول .Net بدون تغییر کد استفاده کند. همچنین میتواند برای کد نویسی IL به صورت برچسب دار استفاده شود.

F#‎ محدود به محیط ویندوز نبوده و میتوان آنرا در لینوکس ، مکینتاش و… استفاده کرد که بخشی از کتاب مورد ترجمه به نحوه عملکرد روی لینوکس میپردازد.کامپایلر F#‎ را میتوان داخل محیط Virtual Studio افزود و با عیب یاب آن به چک کردن دستورات به صورت اتوماتیک پرداخت. همچنین این کامپالر راهنمایی هایی برای استفاده از تمامی توابع عرضه میکند که در نوع خود بینظیر است و برنامه نویسان اشاره میکنند که این مسئله بسیار برای شبیه کردن برنامه به زندگی واقعی موثر است.

F#‎ توسط دکتر دون سیم ابداع شد. در حال حاضرمحصولیست وابسته به تیمی کوچک اما کاملا پیشرفته واقع در مرکز تحقیقات مایکروسافت – کمبریج – لندن – انگلستان با این حال F#‎ در حد یک زبان آکادمیک یا تحقیقاتی نیست و برای خیلی از برنامه های دنیای واقعی (که تعداد آنها به شدت در حال افزایش است) به کار میرود. با توجه به اینکه زبان تابعی دیگری به ندرت در محیط .Net اجرا میشوند F#‎ بعنوان استاندارد این نوع زبانها در آمده است. زبانهای برنامه نویسی تابعی در این میان از F#‎ تبعیت میکنند زیرا این زبان کیفیت پیاده سازی و اشتراک با .Net و Virtual Studio را بسیار بهتر در خود دارد. هیچ برنامه برنامه نویسی .Net دیگری از لحاظ کارکرد ، استفاده و انعطاف پذیری به پای F#‎ نمی رسد.

سر فصل های کتاب Real-World Functional Programming

۱)    Thinking differently
۲)    Core concepts in functional programming
۳)    Meet tuples, lists, and functions in F# and C#
۴)    Exploring F# and .NET libraries by example
۵)    Using functional values locally
۶)    Processing values using higher-order functions
۷)    Designing data-centric programs
۸)    Designing behavior-centric programs
۹)    Turning values into F# object types with members
۱۰)    Efficiency of data structures
۱۱)    Refactoring and testing functional programs
۱۲)    Sequence expressions and alternative workflows
۱۳)    Asynchronous and data-driven programming
۱۴)    Writing parallel functional programs
۱۵)    Creating composable functional libraries
۱۶)    Developing reactive functional programs

کلمات کلیدی :  آموزش زبان برنامه نویسی F# , دانلود کتاب f# , آموزش اف شارپ , دانلود کتاب f#

منابع: برنامه نویس

منبع:  ای بوک ورلدads

درباره نویسنده

aghazeh 21 نوشته در سایت آغازه مرکز دانلود کتاب و پروژه دانشجویی دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *